Elektronika w kościele

Zastosowanie elektroniki w kościołach

Dziś nawet zabytkowy kościół może być wyposażony w najnowsze osiągnięcia techniki.

Często z zewnątrz tylko cegły w murze wskazują na to, że budowla ma za sobą setki lat istnienia. Wewnątrz kościół zachowuje swój wyjątkowy i zabytkowy styl, a umiejętnie rozmieszczona elektronika wskazywać by mogła na nowoczesną budowlę z wyjątkowo nowoczesnymi rozwiązaniami.

Kościół może być wyposażony w klimatyzację, ogrzewanie podłogowe, wręcz naszpikowany nowoczesną elektroniką, która czuwa nad jego bezpieczeństwem (system alarmowy).Mogą to być różnego typu urządzenia antywłamaniowe, przeciwpożarowe itp. Na wieży kościoła zamontowane być mogą zegary wygrywające hejnały. Zastosowanie najnowszych urządzeń elektronicznych w kościołach służy nam - uczestnikom mszy oraz wszystkim użytkownikom. Ważne jest aby umiejętnie rozmieszczona elektronika profesjonalnie dopasowana była do stylu wnętrza kościoła.

Elektronika w zastosowaniu w kościołach

 

To jak wygląda wnętrze kościoła, na ile wykorzystane sa nowoczesne rozwiązania elektroniczne najczęściej zależy od świadomości i zaangażowania Proboszcza parafii oraz samych parafian. Gdy wszystkim zależy, można w wyjątkowy sposób unowocześnić każdą zabytkową świątynię. Najczęciej tak mocne wprowadzenie nowoczesności do wnętrza kościoła ma miejsce, gdy Ksiądz proboszcz lub osoba upoważniona ma zamiłowanie do elektroniki i komputerów, które w tym przypadku służą wszystkim uczestnikom nabożeństw.

To nowoczesna technologia w kościele pozwala aby parafianie mogli śpiewać pieśni podczas mszy św. czytając teksty wyświetlane na ekranie projekcyjnym czy elektronicznej tablicy, przy dźwiękach chociażby organów elektronicznych.

 

Nowoczesne rozwiązania doskonale sprawdzają się także w komputerowym zarządzaniu biurem parafialnym, pozwala ono zebrać i uporządkować wszystkie informacje dotyczące parafian z pełną historią ważnych dat. Znamienite jest także to, że nowoczesna elektronika i komputer w biurze parafialnym kościoła pozwala na wprowadzenie chociażby planu cmentarza do komputera. Dzięki temu można mieć na bieżąco informacje np. kto opiekuje się danym grobem i inne ważne ustalenia i terminy. Baza danych oparta jest na rewelacyjnym programie komputerowym, którego możliwości są tak wielkie, że nie jeden urząd w Polsce nie ma tak szczegółowych danych o mieszkańcach jak ksiądz o swoich parafianach.