Kino studyjne - projekcja z VIZ-ART

Edukacja i wychowanie młodzieży. Ambitne kino

 

Ambitne kino studyjne

Projekcją nagrodzonego w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obrazu "Pręgi" zainaugurowano w sosnowieckim Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA ambitne kino studyjne. Jest to pierwsze przedsięwzięcie w ramach nowego bloku zajęć - bloku kulturalnego, powstającego obok już istniejących ścieżek - edukacyjnych i sportowych.

"Idea kina studyjnego zrodziła się z potrzeby wskazywania młodzieży na filmy wartościowe i ważne, niosące głębsze przesłanie oraz budzenia w niej potrzeby obcowania z kulturą wyższą. Kino ma przede wszystkim dawać możliwość wspólnego oglądania filmów w kameralnym gronie. W gronie osób zainteresowanych daną tematyką, którzy po projekcji chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wymienić myśli i podyskutować nad problemami poruszanymi w filmie, w odniesieniu do własnych przeżyć i doświadczeń" - wyjaśnia Magdalena Kielska, dyrektor KANY. Kino studyjne, jak i cała zasadnicza działalność KANY, skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Jednak i wśród dorosłych są osoby, które zainteresowała wiadomość o powstającym projekcie, nawiązującym do istniejących niegdyś dyskusyjnych klubów filmowych. Dlatego na projekcje filmów zaproszeni są wszyscy, którzy interesują się filmem i czują potrzebę głębszej refleksji.
 

       Do realizacji przedsięwzięcia udało się pozyskać znaną reżyserkę, pochodzącą z Sosnowca Magdalenę Piekorz. I to właśnie jej obraz rozpoczął filmowy cykl. "Program spotkań na bieżący rok, dobór filmów według konkretnych bloków tematycznych oraz prowadzenie spotkań i dyskusji powierzyliśmy Magdalenie Piekorz, co jest dla nas szczególnie cenne, gdyż daje to młodzieży możliwość kontaktu z zawodowym reżyserem, który doskonale zna warsztat pracy filmowców" - tłumaczy dyrektor KANY.           
   

Z czasem projekcje filmów będą także wzbogacone o spotkania z twórcami i aktorami związanymi z prezentowanymi obrazami, co da tym samym młodzieży szansę obcowania z osobami wybitnymi, które w swoim życiu zawodowym odniosły sukces. "Chcemy również, aby ta nowa propozycja była dostępna dla wszystkich, którzy kochają kino, a którzy nie są w stanie ponosić niemałych kosztów związanych z zakupem biletów wstępu. Dlatego też wejścia na nasze projekcje są bezpłatne. Ze względu jednak na fakt, że sala może pomieścić ok. 50 osób, wprowadziliśmy system nieodpłatnych wejściówek, które trzeba odebrać wcześniej w sekretariacie KANY" - wyjaśnia Magdalena Kielska.
Utworzenie kina w KANIE możliwe było dzięki pomocy Urzędu Miasta w Sosnowcu, firmie VIZ-ART z Warszawy, która bezpłatnie przekazała KANIE kinowy ekran projekcyjny, a także firmom: MAC - Autoryzowanemu Dystrybutorowi Panasonic Polska oraz Ogólnopolskiemu Dystrybutorowi firm JBL i HARMAN KARDON, które udzieliły KANIE specjalnego rabatu na sprzęt DVD, nagłośnienie i projektor do kina domowego oraz Fundacji "Energetyka na Rzecz Polski Południowej".

Do końca roku zaplanowane są 3 cykle: Pierwszy już zakończony - Czy można ocalić dzieciństwo, drugi - O wyborach i poszukiwaniu życiowej prawdy i trzeci - Między marzeniami a rzeczywistością. A oto szczegółowy repertuar: 14 listopada, godz. 18.00 -Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi. 18listopada, godz. 18.00 - Absolwent, reż. Mikę Nichols/Lawrence Turman. 25 listopada, godz. 18.00 - Trzy dni Kondora, reż. Sydney Polłack. Cykl trzeci 2 grudnia, godz. 18.00 - Barbórka, reż. Maciej Pieprzyca 9 grudnia, godz. 18.00 - Człowiek legenda, reż. Giuseppe Tornatore. 16 grudnia, godz. 18.00 - Czekolada, reż. Lasse Hallstrom. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie KANY tel. (032) 363-10-30.